
Hijerarhija potreba
U području psihologije Abraham Maslow objavio je hijerarhiju potreba prikazanu u obliku piramide. U toj se piramidi jasno vidi da potrebe kreću od najnižih prema najvišima. Na dnu piramide nalaze se fiziološke potrebe poput disanja, prehrane, pića, spavanja, nakon toga slijedi sigurnost – tjelesna, radna, moralna, zdravstvena,
imovinska, nivo iznad je osjećaj ljubavi i pripadanja – odnosi u obliku prijateljstva, obitelji, potreba za intimom. Iznad odnosa dolazi poštovanje – samopouzdanje, postignuća, poštovanje drugih i od drugih, dok na samome vrhu mjesto je zauzela samoaktualizacija u obliku moralnosti, kreativnosti, rješavanja problema itd.
Obje krajnosti potreba
U današnjem se vremenu često događa, osobito u određenim vrstama odnosa, da se potrebe ljudi dijele u dvije kategorije koje idu u krajnost. Prva je potpuna preokupiranost ispunjavanja vlastitih potreba u mjeri da se potrebe drugih ni ne primjećuju, a druga obrnuto, dakle, potpuna predanost ispunjavanja tuđih potreba. Obje su krajnosti uneravnotežene i djeluju kao klackalica, a postoji uzrečica koja to potkrepljuje: Gdje je neravnoteža, tu je i dug. Ukoliko se nalazimo u poziciji u kojoj svoje vlastite potrebe zapostavljamo, a spremni smo ostvarivati i ispunjavati tuđe potrebe, tada bismo trebali razmisliti o tome na što točno imamo pravo.
Uvažavanje vlastitih potreba
Najprije bismo trebali naučiti uvažavati vlastite potrebe, preuzeti odgovornost za njih i ispunjavati ih. Međutim, ponekad je ljudima teško priznati svoje potrebe jer tada ulazimo u sferu izloženosti što otvara poziciju ranjivosti. Naime, može se dogoditi da osoba kojoj govorimo o našoj potrebi odbije nas ili se možemo osjetiti iskorišteno. U tom je kontekstu priznavanje potreba uistinu svojevrstan rizik, ali odustati od onog što želimo još je veći jer to podrazumijeva anuliranje određenog dijela sebe. Najčešća pogreška koju radimo kucanje je na vrata koja se ne otvaraju, dok lupanje na ista ta vrata još je gore.
Preuzimanje odgovornosti
U tom se smislu izražavanje naših potreba usko vezuje uz primanje podrške drugih. Ukoliko se dogodi da ne dobijemo adekvatan odgovor na našu potrebu, rješenje svakako nije tugovanje, odustajanje ili mirenje sa situacijom. Važno je sebe podsjetiti da smo važni i vrijedni, da imamo pravo imati ispunjene naše potrebe, ali isto tako potrebno je preuzeti inicijativu i odgovornost. Tada ćemo živjeti puninu naših života, a istovremeno biti u kapacitetu pomoći drugima da se i njihove potrebe ispune, jer naposljetku, možemo dati samo ono što i sami posjedujemo.