Rizici povezani s klimatskim promjenama se povećavaju, a Europska unija se suočava s izazovom da nije adekvatno pripremljena za suočavanje s ekstremnim vrućinama, šumskim požarima i sve češćim i intenzivnijim poplavama, upozorava Europska agencija.
Ovo upozorenje dolazi u svjetlu novih izvještaja koji ukazuju na to da su klimatske prijetnje u porastu brže nego što je naše društvo sposobno odgovoriti na njih. Direktorica Europske agencije za okoliš, Leena Ylä-Mononen, istaknula je da su mnoga područja, uključujući javnu infrastrukturu, financije, zdravstvo i okoliš, izložena rizicima, a neka od njih su u većoj opasnosti nego što se prethodno mislilo.
Izvještaj također navodi da suša i vrućina ne samo da prijete proizvodnji usjeva u južnoj Europi, već i zemljama srednje Europe, te da rastuće temperature predstavljaju prijetnju energetskom sustavu zbog utjecaja na dalekovode i proizvodnju energije u nuklearnim elektranama. Poplave bi mogle imati sličan utjecaj na energetske sustave, posebno u južnoj Europi.
Ekstremne vrućine su također povezane s povećanim brojem preuranjenih smrti, jer veliki dio stanovništva trpi toplinski stres, osobito u južnim dijelovima EU. Sada je toliko vruće da postoji mogućnost prijenosa bolesti koje su nekada bile ograničene na tropske regije. Ovo upozorenje dolazi uoči najave Europske komisije o strategiji za jačanje sposobnosti bloka da se prilagodi klimatskim promjenama.
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]
Direktorica Europske agencije za okoliš (EEA), Leena Ylä-Mononen, upozorila je da opasnosti od klimatskih prijetnji rastu brže nego što društvo može pratiti, prilikom objave novog izvješća agencije. Prva EEA-ina procjena klimatskih rizika otkrila je da su brojna područja, uključujući javnu infrastrukturu, financije, zdravstvo i okoliš, izložena riziku, pri čemu su neka od njih u većoj opasnosti nego što se prethodno smatralo.
Izvješće navodi da porast suša i visokih temperatura ne samo da šteti proizvodnji usjeva u južnoj Europi, već predstavlja prijetnju i srednjoj Europi. Također, rastuće temperature predstavljaju rizik za prijenos energije, s obzirom na to da toplina utječe na dalekovode, dok suše ometaju proizvodnju energije u nuklearnim elektranama.
Poplave bi mogle dodatno ugroziti energetske sustave u južnoj Europi. Ekstremne temperature povezane su i s povećanim rizikom od preuranjene smrti, s obzirom na to da je značajan dio populacije izložen toplinskom stresu, posebice u južnim dijelovima EU. Trenutne visoke temperature u južnoj Europi stvaraju uvjete pogodne za širenje bolesti koje su nekad bile ograničene na tropske regije, putem komaraca. Ovo upozorenje dolazi uoči najave Europske komisije o strategiji za poboljšanje sposobnosti EU da se prilagodi klimatskim promjenama.