Izbor ustavnih sudaca, tko će biti ustavni suci u Hrvatskoj?

Je li  SDP doista spreman biti dosljedan  i ne izborom ustavnih sudaca blokirati politički sustav države?

U situaciji gdje je neodgovorno upravljanje državom dovelo do potpune disfunkcije ili apsurda u radu njenih institucija, najmudriji bi potez bio započeti iznova, na čvrstim i zdravim temeljima. Sada se pruža idealna prilika za to, s obzirom na javni poziv za izbor novog sastava Ustavnog suda. Desetorici sudaca Ustavnog suda nedavno je istekao osmogodišnji mandat, koji je privremeno produžen za šest mjeseci do izbora nasljednika. Saborski zastupnici, kao odlučujući faktor, sada imaju šansu postaviti ovu instituciju na stabilne noge. To je velika prilika, ali i odgovornost koja leži na ramenima opozicije, a posebice SDP-a, čiji su glasovi ključni za postizanje dvotrećinske većine neophodne za imenovanje novih sudaca.

Prisegnuli i lažljivci

O radu Ustavnog suda i njihovim diskutabilnim odlukama, koje su podijelile čak i stručnu javnost, mnogo se govorilo u posljednje vrijeme. O nekim sucima Ustavnog suda  postoje mnoge kontroverze. Sjetimo se samo suca koji se lažno predstavljao u inozemstvu. Davorin Mlakar nikada nije niti trebao dobiti priliku da kao sudac Ustavnog suda prođe kroz vrata te institucije i trebala bi mu biti zauvijek zatvorena. Od 07. lipnja 2016. godine Hrvatska ima ustavnog suca koji je priznao da se lažno predstavljao. Na dužnost Ustavnog suda, pred predsjednicom države, Kolindom Grabar Kitarović, tada je prisegnuo dotadašnji saborski zastupnik HDZ-a Mlakar kojeg je ta stranka predložila za suca Ustavnog suda, bez obzira na priznanje da se prilikom uhićenja u Austriji predstavio kao Gordan Dolović.

S obzirom na nepobitnu činjenicu da sva relevantna istraživanja javnog mijenja pokazuju da je pravosuđe rak rana hrvatskog društva SDP sada doista ima priliku inzistirati da se za suce Ustavnog suda izaberu kandidati koji imaju sve potrebne kvalitete za obavljanje ove časne dužnosti. Na javni poziv raspisan od strane odbora Hrvatskog sabora nadležnog za Ustav, Poslovnik i politički sustav javilo se gotovo sedamdeset kandidata. Prema riječima Peđe Grbina među njima ima vrsnih i vrijednih ljudi. Ima li bolje prilike da se zaustavi i preokrene trend negativne selekcije tako da barem jedna državna institucija bude ogledni primjer kadroviranja prema kvaliteti, a ne prema stranačkoj pripadnosti? Čak i sami saborski zastupnici ističu da ne cijene Ustavni sud niti većinu njegovih sudaca, da taj sud niti je neovisan niti stručan i da je to institucija za uhljebljivanje isluženih političara. Pa eto prilike da ti isti saborski zastupnici sada izaberu najjače ustavno-pravne stručnjake, a ne politički podobne osobe.

Može li ili smije li Đuro Sessa biti sudac Ustavnog suda?

Imena nekih zainteresiranih kandidata javnosti su poznata, međutim, jedino se s imenom Đure Sesse, bivšim predsjednikom Vrhovnog suda, za sada , javno polemizira. Predsjednik SDP-a izjavio je da HDZ-ov kandidat Đuro Sessa za SDP i neke oporbene stranke nije prihvatljiv i da od tog stava neće odustati pa i po cijenu narušavanja rada političkog sustava. Nesporna je činjenica da se kandidati za suce Ustavnog suda biraju dvotrećinskom većinom u Saboru tako da SDP doista ima priliku inzistirati da kandidati koji će biti dogovoreni i izabrani budu najbolje od ponuđenog.

Zaboravite  X (bivšiTwiter)  pratite nas na BlueSkyblueskyZMAJ MARKETING: [email protected]

O neprihvatljivosti Đure Sesse, kao kandidata za suca Ustavnog suda, izjasnili su se i neki oporbeni zastupnici ističući da on nikako ne zadovoljava kriterije, jer nema povjerenje niti ugled u općoj javnosti i da njegov izbor zasigurno ne bi garantirao povratak povjerenja javnosti u pravednost, neovisnost i nepristranost pravosudnog sustava.

No, doista začuđuje stav Mosta. Prema izjavi Nikole Grmoje Most uopće neće sudjelovati u glasanju za suce Ustavnog suda! Shvaćaju li uopće zastupnici Mosta koja je njihova uloga u radu Sabora? Prisegli su da će svoju dužnost obavljati savjesno i odgovorno i da će se zauzimati za svekoliki napredak Republike Hrvatske. Neutralnost i infantilno odbijanje sudjelovanja u glasanju niti je odgovorno niti doprinosi napretku društva. Nije sasvim jasno koji su to točno kriteriji koje su oni predložili, a vladajući nisu prihvatili. Kriteriji su, naime, jasno propisani zakonom i sasvim je jasno da onaj koji ih ne ispunjava ne može niti ući u postupak izbora. Kao uostalom i kod svakog drugog natječaja ili javnog poziva. Integritet i stručnost? Tko će to procijeniti? Zar žele reći da osoba s 15 godina radnog iskustva u pravnoj struci koja se istakla znanstvenim ili stručnim radovima ili svojim javnim djelovanjem, ili osoba s doktoratom i 12 godina radnog iskustva u pravnoj struci, nisu dovoljno stručni kandidati? Da sam simpatizer ili glasač Mosta voljela bih ćuti što o kojem predloženom kandidatu imaju za reći zastupnici kojima sam poklonila svoje povjerenje, jer za neutralan stav ne treba uložiti nikakav napor da bi se obrazložili razlozi zbog kojih je koji od predloženih kandidata neprihvatljiv. Naprosto se izjasniš da ne želiš sudjelovati u nekom postupku i za tebe posao je završen, a razlog takvog postupanja može biti potpuno irelevantan.

Zastupnici MOSTa su očito uvrijeđeni jer netko drugi razgovara, pregovara i dogovara koji će kandidati biti predloženi Saboru na izglasavanje. Činjenica je da se svaki kandidat izglasava posebno pa nam doista nije jasno zar su baš svi kandidati za zastupnike Mosta a priori neprihvatljivi?! Zar doista niti jedan kandidat ne zaslužuje podršku zastupnika Mosta, i to zastupnika koji se deklariraju kao veliki borci protiv korupcije? Koju to poruku šalju svojim biračima? Zar za takvo ponašanje, odbijanje obavljanja svog posla, zaslužuju uopće biti plaćeni?

Činjenica je da je ustavno sudovanje političko sudovanje, jer politika izravno odlučuje o sastavu Ustavnog suda, stoga sastav Ustavnog suda odražava omjer snaga u politici. Da je Most svojim politikama zadobio veće povjerenje birača moglo se i njih nešto pitati.

U javnosti je nekoliko puta iznesena ideja o nužnosti reforme Ustavnog suda pa čak i  revolucionarna ideja njegovog ukidanja, stoga vjerujemo da javnost ne bi pretjerano burno reagirala, možda bi čak i pozdravila kratkotrajnu blokadu rada Ustavnog suda, što najavljuje SDP, ukoliko bi to, u konačnici, rezultiralo izborom doista najboljih kandidata.

U svakom slučaju ostaje nam da vidimo što će nam jesen donijeti. Hoće li HDZ inzistirati na SDP-u neprihvatljivim imenima i hoće li SDP biti dosljedan u svojim najavama da će inzistirati na kandidatima koji zaslužuju biti imenovani za suce Ustavnog suda?

Zmajski marketing

Vezane objave

Milanović predao potpise DIP-u

Predsjednik Zoran Milanović zahvalio je ljudima koji su mu dali potpis kao i ljudima koji su mu pomogli u prikupljanju potpisa za kandidaturu. Nije dobro da jedna stranka i jedan…

Krišto: Gradonačelnik Tomašević nam prijeti i krši Ustav

Gradonačelnik Zagreba Tomašević krš Ustav i onemogućuje nas u prikupljanju potpisa za predsjedničke izbore tvrdi Karolina Krišto. Za korištenje javnog prostora morate se prijaviti 21 dan prije korištenja. Onaj koji…

Ne propustite

Tragičan nalaz u Ljublju Kalničkom: Pronađeno tijelo novorođenčeta

Tragičan nalaz u Ljublju Kalničkom: Pronađeno tijelo novorođenčeta

Milanović predao potpise DIP-u

Milanović predao potpise DIP-u

Uzvar: Toplo ukrajinsko piće od sušenog voća

Uzvar: Toplo ukrajinsko piće od sušenog voća

Krišto: Gradonačelnik Tomašević nam prijeti i krši Ustav

Krišto: Gradonačelnik Tomašević nam prijeti i krši Ustav

Trump u Parizu: Simboličan posjet obnovljenoj Notre Dame

Trump u Parizu: Simboličan posjet obnovljenoj Notre Dame

Huttonova “Vještica” i na hrvatskom: Duboko zaranjanje u povijest straha od vještičarstva

Huttonova “Vještica” i na hrvatskom: Duboko zaranjanje u povijest straha od vještičarstva