Nakon “molitelja” kontroverzni pokret “klečavaca” stigao je i u Varaždin. Prve subote u studenom, grupa muškaraca okupila se klečeći i moleći krunicu. Njihova prisutnost izazvala je znatiželju, ali i negodovanje dijela građana.
“Klečavci” su pokret muškaraca koji se okupljaju prve subote u mjesecu u nekoliko hrvatskih gradova, moleći za, kako kažu, “čednost u odijevanju”, “obnovu katoličkih brakova”, “duhovni autoritet muškaraca u obitelji” i “zaštitu nerođene djece”. Njihovi protivnici smatraju da promiču nazadne stavove i diskriminaciju žena.
Klečanje na zimi: blagodat za zdravlje ili put do prehlade?
Zima je stigla, a s njom i dječja radost i želju za igrom u snijegu kojeg željno isčekuju. No, dok se djeca kad padne snijeg uglavnom bezbrižno valjaju po snijegu, neki odrasli se često pitaju: je li klečanje na snijegu zdravo ili rizično? Desetak “klečavaca” smatra da je to vrlo mudro i korisno za društvo – klečati na hladnom mramoru, bez obzira da li će završiti u bolnici na račun svih nas ili ne.
U Varaždinu se okupilo desetak muškaraca, uglavnom srednje i starije životne dobi. Neki od njih s idejama poput “Muškarci, budite glave obitelji” i “Žene, budite ponizne”. Prolaznici su reagirali različito: neki su ih ignorirali, neki su ih promatrali s podsmijehom, a neki su im dobacivali uvrede.
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]
“Ovo je sramota za naš grad”, rekla je jedna Varaždinka koja je prolazila trgom. “U 21. stoljeću promovirati ovakve nazadne ideje je jednostavno neprihvatljivo.”
“Možda nam se u 21.st ova grupica retardiranih klečavaca čini smiješnom….No, smijali su im se i u Poljskoj pa je na vlast došla desnica i vladajuća stranka Pravo i pravda i nekoliko njihovih koalicijskih partnera koji su još desniji od Prava i pravde. Tad su stavovi koje iznose ti ekstremisti postali stavovi vladajućih stranaka. Znamo u kakvoj je ‘demokraciji’ Poljska danas.” smatra Kristijan Petrović koji je uz komentar sa pratiteljima podijelio fotografiju koju smo preuzeli z ovu objavu klečavaca iz prve subote u studenom ispred kipa Grgura Ninskog
S druge strane, jedan od “klečavaca” u Zagrebu izjavio je da oni “samo mole za dobrobit društva”. “Želimo da se muškarci vrate svojoj tradicionalnoj ulozi glave obitelji, a žene ulozi majke i domaćice”, rekao je.
Okupljanje “klečavaca” prošlo je bez incidenata, a policija je bila prisutna kako bi osigurala javni red i mir. Ipak, njihova pojava u Varaždinu otvorila je pitanje granica slobode govora i izražavanja te odnosa prema tradicionalnim vrijednostima u modernom društvu.
Reakcije građana podijeljene
Na društvenim mrežama rasplamsala se rasprava o “klečavcima”. Dok ih jedni podržavaju, drugi ih oštro osuđuju.
“Svako ima pravo na svoje mišljenje i način izražavanja”, napisao je jedan korisnik Facebooka ispod jedne od objava o klečavcima. “Ne moramo se slagati s njima, ali trebamo poštovati njihovo pravo na molitvu.” No pitamo se, da li je to samo vjerska molitva ili istinska želja za povratkom u ne tako blistavu prošlost kada su žene morale šutjeti i ne dizati glavu?
Drugi su pak izrazili zabrinutost zbog poruka koje “klečavci” šalju. “Ovo je opasno jer potiče diskriminaciju i nejednakost”, napisala je jedna korisnica Twittera. “Žene nisu ničije vlasništvo i imaju pravo na samostalnost i slobodu.”
Stručnjaci uglavnom upozoravaju na opasnost od radikalizacije dok Crkva ‘mudro’ šuti o svemu tome. Sociolozi i stručnjaci za religiju upozoravaju da ovakvi pokreti mogu doprinijeti radikalizaciji i polarizaciji društva.
“Važno je razumjeti kontekst u kojem se ovakvi pokreti pojavljuju”, rekao je jedan sociolog. “U vremenima nesigurnosti i krize, ljudi često traže jednostavna rješenja i vraćaju se tradicionalnim vrijednostima. Međutim, važno je da se te vrijednosti ne nameću drugima i da se poštuju različitosti.”
Budućnost “klečavaca” u Varaždinu
Ostaje za vidjeti hoće li se “klečavci” nastaviti okupljati u Varaždinu i hoće li njihova prisutnost izazvati jače reakcije javnosti. U svakom slučaju, njihova pojava otvorila je važnu debatu o ulozi religije i tradicionalnih vrijednosti u modernom društvu.