Afera s uhićenjem bivšeg ministra zdravstva Vilija Beroša zbog sumnji na korupciju bacila je svjetlo na duboke probleme u hrvatskom pravosuđu, posebno u kontekstu borbe protiv korupcije i sukoba nadležnosti između Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) i USKOK-a odnosno glavnog državnog odvjetnika Ivana Turudića.
EPPO je neovisno državno odvjetništvo Europske unije. Odgovoran je za istragu, kazneni progon i podizanje optužnica protiv kaznenih djela protiv financijskih interesa EU-a.
Iako se EPPO u suštini, kako su i objavili javno, snažno ne slaže s odlukom glavnog državnog odvjetnika Republike Hrvatske, poštovao je njegovu odluku, u skladu s Uredbom o EPPO-u, i prepustio istragu USKOK-u.
Glavni europski tužitelj je kao odgovor na te događaje uputio službeno pismo Europskoj komisiji u kojem je istaknuo sustavne izazove s kojima se Hrvatska suočava u očuvanju vladavine prava, u skladu s člankom 4.
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]
Ključni problemi koje ističu uključuju:
- Imenovanje glavnog državnog odvjetnika kao tijela za rješavanje takvih sukoba protivno je pravu EU-a.
- Glavni državni odvjetnik, zadužen za rješavanje sukoba nadležnosti, dodatno je pogoršao te okolnosti tako što je svoju odluku temeljio isključivo na tumačenju USKOK-a, a da EPPO-u nije dao priliku da izrazi svoje stajalište, čime je ugrozio nepristranost rješavanja sukoba.
- USKOK nije izvijestio o svojoj istrazi o projektu koji financira EU, čime je prekršio svoje obveze prema Uredbi o EPPO-u.
Ključni problemi:
- Zakonski okvir: Imenovanje glavnog državnog odvjetnika kao tijela za rješavanje sukoba nadležnosti između EPPO-a i USKOK-a protivno je pravu EU-a, koje zahtijeva neovisno tijelo za takve odluke. Ovakva situacija dovodi u pitanje nepristranost i objektivnost rješavanja sukoba.
- Nedostatak transparentnosti: Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić donio je odluku o nadležnosti u korist USKOK-a bez konzultacija s EPPO-om, uskraćujući im pravo da iznesu svoje argumente. Ovakav postupak narušava povjerenje u pravosudni sustav i stvara dojam pristranosti.
- Kršenje Uredbe o EPPO-u: USKOK nije izvijestio EPPO o svojoj istrazi o projektu koji financira EU, iako je to bila njihova obveza prema Uredbi o EPPO-u. Ovakvo postupanje dovodi u pitanje spremnost Hrvatske na suradnju s europskim institucijama u borbi protiv korupcije.
Ovaj sukob vezan uz korupciju u hrvatskom zdravstvu USKOKa i EPPOa ima ozbiljne posljedice za borbu protiv korupcije u Hrvatskoj. Stvara se dojam da se nacionalne institucije opiru neovisnim istragama i štite vlastite interese. To može dovesti do gubitka povjerenja građana u pravosuđe i oslabiti napore u suzbijanju korupcije.
U Hrvatskoj su očito potrebne hitne promjene pravilnika, zakona i transparentnosti u vođenju istraga:
- Izmjena zakona: Nužno je izmijeniti zakonski okvir i osigurati neovisno tijelo za rješavanje sukoba nadležnosti između EPPO-a i USKOK-a.
- Transparentnost i dijalog: Potrebno je osigurati transparentnost u radu pravosudnih tijela i poticati dijalog između EPPO-a i USKOK-a.
- Poštivanje Uredbe o EPPO-u: Hrvatska mora u potpunosti poštivati Uredbu o EPPO-u i surađivati s europskim institucijama u borbi protiv korupcije.
Afera s uhićenjem bivšeg ministra zdravstva samo je vrh ledenog brijega. Sukob EPPO-a i USKOK-a otkriva duboke probleme koji nisu nastali jučer u hrvatskom pravosuđu i ukazuje na potrebu za hitnim reformama. Bez neovisnog i transparentnog pravosuđa, borba protiv korupcije, svi to već znaju, neće biti uspješna. Postavljanje Turudića na mjesto državnog odvjetnika svima je to jasno danas ukazuje na duboku vezu politike stranke osuđene za korupciju i ovakvog vođenja države.