Redovito odvajanje vremena za kratki dnevni san korisno je za mozak i pomaže mu da ostane veći kroz dulje razdoblje, izvještava BBC u utorak, pozivajući se na znanstvenike s University Collegea u Londonu.
Istraživački tim otkrio je da su mozgovi osoba koje prakticiraju dnevno drijemanje veći za 15 kubičnih centimetara, što bi moglo značiti usporavanje procesa starenja za tri do šest godina. Znanstvenici savjetuju da drijemanje ne traje dulje od trideset minuta. Međutim, kratko drijemanje tijekom dana može biti izazov za zaposlene osobe, s obzirom na to da je spavanje na radnom mjestu često neizvedivo.
Dr. Victoria Garfield ističe da bi svatko mogao imati koristi od drijemanja, opisujući ova otkrića kao “novitet i uzbudljiv napredak”. Drijemanje je posebno važno za bebe, ali s godinama postaje sve manje uobičajeno, dok se u mirovini ponovno usvaja kao praksa. Statistike pokazuju da se 27% osoba starijih od 65 godina opušta uz dnevno drijemanje.
Dr. Garfield naglašava da je primjena preporuka o kratkom dnevnom drijemanju znatno jednostavnija u usporedbi s drugim savjetima poput gubitka težine ili redovitog vježbanja, koji mnogima predstavljaju izazov. S obzirom na to da mozak prirodno smanjuje svoj volumen s godinama, postavlja se pitanje može li dnevno drijemanje pomoći u prevenciji bolesti poput Alzheimerove, što će biti predmet budućih istraživanja. Ova otkrića su u skladu s nedavnim studijama koje ukazuju na to da redovito dnevno drijemanje može pomoći u očuvanju zdravlja mozga i usporiti njegovo smanjivanje s godinama.