Iako to ministar Vili Beroš medijima negira, trajk medicinskih sestara i tehničara, koji je započeo prošlog tjedna, ostavlja sve veće posljedice na funkcioniranje hrvatskog zdravstvenog sustava. Posebno teška situacija je na KBC-u Zagreb (Rebro), gdje je zbog štrajka instrumentarki došlo do značajnih poteškoća u radu operacijskih sala.
Drugi dan štrajka radiologa, laboratorijskih tehničara i vozača hitne pomoći odvija se s nepromijenjenim intenzitetom i trajat će sve dok se ne ispune postavljeni zahtjevi, ističu organizatori štrajka iz sindikata ‘Zajedno‘ u utorak ujutro.
Štrajk instrumentarki otežava rad na Rebru
Prema informacijama iz bolnice nakon problema zbog vraćanja podataka “nestalih” zbog hakerskog napada, trenutno zbog nedostatka instrumentarki već je otkazan značajan broj operacija, a pacijenti se suočavaju s dugim čekanjima i neizvjesnošću. Najviše su pogođeni pacijenti koji čekaju na nehitne operacije, poput operacija kuka ili koljena, no i hitni slučajevi se rješavaju s određenim zakašnjenjem.
“Situacija je izuzetno teška“, izjavio je za Zmaj Info kirurg na Rebru koji je zbog upletanja politike u zdravstvo ipak želio ostati anoniman. “Bez instrumentarki ne možemo obavljati operacije, a njihov broj je trenutno premalen da bi se osigurao normalan rad. Strahujemo da će se stanje dodatno pogoršati ako se štrajk nastavi.”
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]
Ravnateljstvo KBC-a Zagreb kako saznajemo prema uputama ministra Beroša poduzima sve mjere kako bi se ublažile posljedice štrajka. Organizira se premještanje instrumentarki iz drugih odjela, a u pomoć su pozvani i studenti medicine. Međutim, ovi napori nisu dovoljni da se u potpunosti nadomjesti manjak osoblja.
Štrajk instrumentarki na Rebru još jednom je ukazao na krhkost hrvatskog zdravstvenog sustava i važnost ulaganja u ljudske resurse. Dok se pregovori između sindikata i Vlade nastavljaju, pacijenti ostaju taoci situacije, s nadom da će se rješenje pronaći što prije.