Politička korupcija je ozbiljan problem u Hrvatskoj koji utječe na sve aspekte društva. Ona potkopava povjerenje u vlade, ometa gospodarski rast i doprinosi nejednakosti.
Postoji mnogo različitih oblika političke korupcije, uključujući:
- Podmićivanje – nuđenje i davanje novca ili druge (ne)materijalne beneficije, kojima se utječe na odluku javne vlasti
- Zahtijevanje mita – uvjetovanje pružanja usluge od strane dužnosnika/službenika traženjem mita
- Zlouporaba položaja – korištenje informacija ili ovlasti koje sa sobom donosi obnašanje javne dužnosti za vlastitu ili korist povezanih osoba
- Pronevjera – oblici nezakonitog i neetičnog postupanja s javnim sredstvima koji vode ostvarenju privatne materijalne koristi, a na izravnu štetu financijskih sredstava predviđenih za ostvarenje javnog interesa
- Nepotizam – pogodovanje članovima obitelji ili drugim povezanim osobama u stjecanju koristi koje inače podliježu natječaju ili selekciji prema definiranim kriterijima.
- Pogodovanje u natječajima za zapošljavanje i javnu nabavu – netransparentan ili arbitraran odabir između opcija ponuđenih na javnim natječajima ili pristupnika za neki položaj,
Korištenje sukoba interesa za stjecanje koristi – sukob interesa je situacija u kojoj su privatni interesi dužnosnika u suprotnosti s javnim interesom ili privatni interes utječe, ili može utjecati, na nepristranost dužnosnika u obavljanju javne dužnosti. Sukob interesa nije korupcija, ali situacije sukoba interesa kojima se ne upravlja predstavljaju „predvorje korupcije” jer olakšavaju pristup koristima.
- Slaba vladavina prava: Zakoni se često ne provode pošteno i dosljedno, što otežava kažnjavanje korumpiranih dužnosnika.
- Nedostatak transparentnosti: Vlade se često ne bave transparentnim poslovanjem, što otežava građanima praćenje kako se troši javni novac.
- Slabo civilno društvo: Nevladine organizacije koje bi trebale nadzirati vlade i boriti se protiv korupcije često su slabe i nedovoljno financirane.
Postoji naravno cijeli niz stvari koje se mogu učiniti za borbu protiv političke korupcije u Hrvatskoj, uključujući prije svega jačanje vladavine prava.
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]
Vlada prije svega mora osigurati da se zakoni provode pošteno i dosljedno, a da se korumpirani dužnosnici brzo i učinkovito kažnjavaju.
Problem Republike Hrvatske u borbi protiv političke korupcije je u tome da to moraju osigurati uglavnom osobe upletene na ovaj ili onaj način u korupciju.
Povećanje transparentnosti jedan je od koraka u kojima predstavnici vladajuće političke strukture moraju raditi transparentnije u svom poslovanju i omogućiti građanima da prate kako se troši javni novac – njihov novac koji uplaćuju u proračun.
Jačanje civilnog društva i podrška nevladinih organizacija moraju biti pojačane prije svega kroz financiranje kako bi mogle nadzirati vlade i boriti se protiv korupcije.
Bez toga gotovo je nemoguća kontrola političke korupcije. Obrazovanje javnosti je jednako važno jer javnost mora biti educirana o opasnostima korupcije i trebala bi biti upoznata s time kako ju sigurno bez bojazni od odmazde prijaviti nadležnim institucijama.
Borba protiv političke korupcije dugotrajan je i težak proces, ali je to neophodno za stvaranje pravednijeg i prosperitetnijeg društva.
Dostupni dodatni resursi i pojašnjenja korupcije:
- Transparency International Hrvatska
- GONG – Građanska Odbor Za Nadzor Izbora I Financiranja Političkih Stranaka
- Ured za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala