Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, izjavio je kako odluka Hrvatske o zabrani ulaska crnogorskim dužnosnicima Andriji Mandiću, Milanu Kneževiću i Aleksi Bečiću, koji su poznati po svojim prosrpskim i proruskim stavovima, ukazuje na to da ne postoji razlika između današnje Hrvatske i NDH iz prošlosti.
Ova izjava dolazi u kontekstu nedavnih diplomatskih napetosti između Hrvatske i Srbije, koje su se pojačale nakon što je Hrvatska blokirala privatni posjet predsjednika Vučića mjestu koncentracijskog logora iz Drugog svjetskog rata.
Hrvatska je također izdala protestnu notu Crnoj Gori nakon što je crnogorski parlament usvojio rezoluciju o Jasenovcu, opisujući ga kao genocidni logor, što je izazvalo zabrinutost da bi to moglo naštetiti bilateralnim odnosima i usporiti europsku integraciju Crne Gore.
Odluka je donesena nakon što su zastupnici u crnogorskom parlamentu usvojili Rezoluciju o genocidu u koncentracijskim logorima Jasenovac, Dachau i Mauthausen. “Kako vam nije palo na pamet da su time što su ovim ljudima zabranili ulazak upali u vlastitu zamku i pokazali da ne prave nikakvu razliku u odnosu na NDH i bilo koju drugu hrvatsku državu koja je postojala?” izjavio je Vučić beogradskim novinarima u Parizu, a vijest o tome prenosi agencija Tanjug.
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]
Marija Selak Raspudić, zastupnica u Hrvatskom saboru i kandidatkinja za predsjednicu Republike Hrvatske na idućim izborima, izrazila je za HRT mišljenje da recentne tenzije ne predstavljaju eskalaciju, već su u skladu s očekivanim provokacijama predsjednika Vučića. Naglasila je kako se ponovno postavlja pitanje pravog autora Rezolucije i tko stoji iza njenog upravljanja. Prema njenim riječima, ovakav tip reakcije odražava Vučićevu nesposobnost da se nosi s unutarnjopolitičkim izazovima Srbije, kao i s međunarodnim posljedicama prošlih djela Srbije, uključujući i događaje u Srebrenici. Stoga, smatra da je Vučićeva strategija usmjerena na skretanje pažnje s unutarnjih problema Srbije na stvaranje konflikta s Republikom Hrvatskom, što je, po njenom sudu, predvidljiv potez.
Izjave Aleksandra Vučića ne iznenađuju s obzirom na njegovu prošlost i političku karijeru tijekom 90-ih godina. Vučić je bio dio četničkog pokreta, a njegove aktivnosti bile su povezane s jedinicama koje je organizirao Vojislav Šešelj. Takve izjave, izjavio je za HRT Zekanović, od njega se mogu očekivati kao dio njegovog uobičajenog retoričkog repertoara. Unatoč tome što je važno pratiti i analizirati njegove izjave, Hrvoje Zekanović smatra da Vučiću ne treba pridavati prekomjernu pažnju jer ga vidi kao marginalnog političara s ograničenim utjecajem, koji se bombastičnim izjavama trudi pridobiti simpatije birača u Srbiji. Prema Zekanoviću, Vučićev utjecaj na Hrvatsku i Europsku uniju je zanemariv. Ipak, Zekanović naglašava potrebu za oprezom kako bi se izbjeglo moguće eskaliranje situacije.