Nedavno pružanje vojne potpore Sjeverne Koreje Rusiji, kroz direktno slanje trupa na ratište u Ukrajinu, izazvalo je zabrinutost Vladimira Putina u pogledu mogućeg kolapsa gospodarstva njegove zemlje, nakon više od dvije godine sukoba u Ukrajini. Neki analitičari tako sada smatraju da ovaj poziv za pomoć ukazuje na slabost Rusije, koja se još uvijek nada pobjedi u Ukrajini usprkos značajnim gubicima u ljudskim životima i vojnoj opremi.
Od izbijanja sukoba u Ukrajini, Rusija je primila podršku od Irana, koji je Moskvi isporučio bespilotne letjelice, a nedavno je podršku pružila i Sjeverna Koreja, koja je poslala svoje vojnike na obuku u Rusiju. Obavještajne službe Južne Koreje i Ukrajine izvještavaju da su sjevernokorejski vojnici već prisutni u Donjeckoj regiji, a sjevernokorejski projektili se koriste u ratnim operacijama. Predsjednik Ukrajine, Volodimir Zelenski, izjavio je da se u Rusiji trenutačno nalazi najmanje 10.000 sjevernokorejskih vojnika na obuci.
Nije tajna da Rusija regrutuje zatvorenike za borbu u Ukrajini. BBC izvještava da se fokus s osuđenih kriminalaca pomaknuo na ljude koji još uvijek čekaju suđenje. Zakoni propisuju da su i tužitelji i branitelji obavezni informirati optuženike o mogućnosti odlaska u rat umjesto suđenja. Taj zakon, usvojen u ožujku 2024. godine, određuje da se kazneni progon i istraga prekidaju ukoliko optuženik pristane sudjelovati u ratu.
Sve u svemu rasprava o stvarnoj snazi ruske vojske i njenom statusu kao moćne sile postaje sve intenzivnija. Unatoč dugogodišnjem prikazivanju kao dominantne vojne sile, recentni događaji i analize sugeriraju da se ta percepcija može mijenjati. Pitanja o stabilnosti i efikasnosti ruske vojske postaju sve relevantnija, posebice u svjetlu trenutnih geopolitičkih napetosti i sukoba.
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]