Svjetski dan hrane

Svjetski dan hrane: Pravo na hranu za bolji život i bolju budućnost

Svjetski dan hrane obilježava se svake godine 16. listopada kako bi se ukazalo na važnost hrane i borbu protiv gladi širom svijeta. Ove godine, tema obilježavanja nosi snažnu poruku: „Pravo na hranu za bolji život i bolju budućnost“. Ova tema naglašava kako hrana nije samo osnovna ljudska potreba, već i temeljno ljudsko pravo koje bi svi trebali imati zajamčeno.

Hrana kao ljudsko pravo

Pravo na hranu dolazi odmah nakon prava na vodu i zrak, postavljajući hranu kao treću najvažniju komponentu nužnu za život. Svatko bi trebao imati pristup adekvatnoj i kvalitetnoj prehrani koja zadovoljava njegove osnovne potrebe. Ovo pravo ne znači samo izbjegavanje gladi, već i osiguranje održive i zdrave prehrane koja doprinosi kvaliteti života.

Na globalnoj razini, milijuni ljudi svakodnevno pate od pothranjenosti, gladi i loše prehrane. Ove godine naglašava se kako je osiguravanje hrane ključno za postizanje dugoročne stabilnosti, održivosti i blagostanja, kako za pojedinca, tako i za zajednice.

Hrvatska u kontekstu prehrambene sigurnosti

U Hrvatskoj se pitanje dostupnosti hrane i cijena postavlja kao jedno od ključnih socijalno-ekonomskih pitanja. Proteklih godina, cijene hrane kontinuirano rastu, a taj je trend dodatno ubrzan zbog globalnih izazova poput klimatskih promjena, ekonomskih kriza i političkih nestabilnosti. Prema podacima, cijene usluga su kod nas iznadprosječno rasle, dok se cijene hrane nalaze u stalnom porastu.

Hrvatska, nažalost, nema dovoljno vlastitih resursa kako bi u potpunosti zadovoljila potrebe svojih građana za hranom. Ovisnost o uvozu hrane često dovodi do oscilacija u cijenama, a takav pritisak dodatno otežava pristup hrani onima koji žive na granici siromaštva. Rast cijena hrane postaje teret ne samo za pojedince, već i za čitave obitelji, posebno u ruralnim područjima i među starijim stanovništvom.

Održiva budućnost kroz poljoprivredu i lokalnu proizvodnju

Za Hrvatsku je od ključne važnosti jačanje domaće poljoprivrede i poticanje lokalne proizvodnje kako bi se smanjila ovisnost o uvozu i stabilizirale cijene hrane. Ulaganje u održivu poljoprivredu može dugoročno osigurati ne samo dovoljno hrane, već i bolju kvalitetu života za sve građane.

Obilježavanjem Svjetskog dana hrane podsjećamo se na kolektivnu odgovornost – institucija, vlada, zajednica i pojedinaca – da osiguraju pristup hrani za sve. Osiguravanje prava na hranu nije samo moralna dužnost, već i ključni korak prema boljoj budućnosti za sve nas.


Pročitajte još i o hrani koja usporava gubitak pamćenja

tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]

Pročitajte još i:

Obavijest potrošačima – s tržišta se povlači šampon

Iz prodaje se povlači šampon: Može sadržavati bakteriju koja uzrokuje ozbiljne infekcije. Povlačenje se odnosi na trgovce u Sjedinjenim Američkim Državama, ali se šampon, koji potencijalno sadrži bakteriju Klebsiella oxytoca,…

S tržišta se povlači lijek Rosix-Am

Tvrtka Belupo d.d., proizvođač lijeka Rosix-Am, u suradnji s Agencijom za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) provodi povlačenje serije 12664436 lijeka Rosix-Am 10 mg/5 mg tvrde kapsule i serije 12663329…

Ne propustite

Opasna životinjska zaraza prijeti iz Mađarske i Slovačke

Opasna životinjska zaraza prijeti iz Mađarske i Slovačke

Kako postaviti zdrave granice i kako ih zaštititi?

Kako postaviti zdrave granice i kako ih zaštititi?

HRT: 333 zaposlenika potpisala sporazumni raskid ugovora

HRT: 333 zaposlenika potpisala sporazumni raskid ugovora

Ivica Vidović nezakonito koristio stan MORH-a

Ivica Vidović nezakonito koristio stan MORH-a

Ukrajinski Uskrs: Jaja

Ukrajinski Uskrs: Jaja

Vojni sporazum Srbije i Mađarske

Vojni sporazum Srbije i Mađarske