![](https://zmaj.info/wp-content/uploads/2025/02/coin-7504067_1280.jpg)
Američki predsjednik Donald Trump najavio je da će Washington DC prestati kovati novčiće. KAo razlog naveo je visoke troškove proizvodnje, koji premašuju njihovu nominalnu vrijednost i nazvao je tu praksu “rasipnom”.
Trump je naredio ministru financija Scottu Bessentu da zaustavi proizvodnju novih novčića. Međutim, ovakva odluka zahtijeva širi konsenzus, uključujući podršku Kongresa. Proizvodnja novca naime je u nadležnosti Ministarstva financija i Kovnice novca SAD-a.
Objava službenog Odjela za vladinu učinkovitost (DOGE) na platformi X je objavila “Peni košta više od 3 centa i košta američke porezne obveznike više od 179 milijuna dolara u fiskalnoj godini 2023. Kovnica je proizvela više od 4,5 milijardi novčića u fiskalnoj godini 2023., oko 40% od 11,4 milijarde proizvedenih kovanica za optjecaj.”
Visoki troškovi proizvodnje
“Predugo su Sjedinjene Države kovale novčiće koji su nas doslovno koštali više od 2 centa. Ovo je tako rasipno!.” objavio je Trump na svojoj platformi Truth Social i naredio ministru financija Scottu Bessentu da “prestane proizvoditi nove novčiće”.
tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]
Proizvodnja novčića od 1 centa košta više od 2 centa. Uposljednjih nekoliko godina oko 2,1 centa po kovanici. To je posljedica rasta cijena metala (posebno cinka i bakra) i operativnih troškova kovanja. Trump ovu praksu naziva rasipničkom, jer država gubi novac na proizvodnji novčića koji se sve manje koriste u svakodnevnom životu zbog inflacije i sve veće popularnosti elektroničkog plaćanja.
Ovo nije prvi put da se raspravlja o ukidanju novčića od 1 centa. Prijašnje administracije i zakonodavci također su pokušali promijeniti ovu praksu, ali bez većeg uspjeha.
Sjedinjene Države bi mogle stvarno uštedjeti milijune dolara godišnje. Uostalom ti sitni novčići od 1 centa sve se manje koriste. Mnoge zemlje (poput Kanade, Australije i dr.) već su ukinule svoje najmanje kovanice.
Ukidanje bi doduše kratkoročno moglo izazvati probleme u maloprodaji i zaokruživanju cijena, iako bi se to moglo riješiti pravilnim zakonodavstvom. Ova tema uvijek izaziva debate, jer novčići od 1 centa imaju i emocionalnu vrijednost za mnoge Amerikance, ali s ekonomske strane, njihovo ukidanje ima smisla.