22. lipnja obilježavamo Dan antifašističke borbe i kao takav državni je praznik u Republici Hrvatskoj. Na taj dan, 1941. godine, u šumi Brezovica kod Siska osnovan je Prvi sisački partizanski odred. Ovaj odred bio je prva antifašistička postrojba ne samo u Hrvatskoj, nego i u ovom dijelu Europe. Njegovo osnivanje simbolizira početak organiziranog otpora fašizmu i nacizmu u Drugom svjetskom ratu.
Dan antifašističke borbe obilježava se 22. lipnja kao državni blagdan u znak sjećanja na osnivanje Prvog sisačkog partizanskog odreda 1941. godine, prve antifašističke postrojbe u ovom dijelu Europe koja simbolizira početak organiziranog otpora protiv fašizma i nacizma.
Dan antifašističke borbe podsjetnik je na žrtve i stradanja u Drugom svjetskom ratu, kao i na važnost borbe protiv svih oblika netolerancije, diskriminacije i nasilja. To je dan kada se sjećamo herojstva antifašističkih boraca i njihove borbe za slobodu, demokraciju i ljudska prava.
Ove godine, obilježavanje Dana antifašističke borbe potaknuto je aktuelnim događajima u svijetu koji ukazuju na porast fašističkih i ksenofobičnih ideologija. U tom kontekstu, važnije je nego ikada da se borimo protiv svih oblika mržnje i netolerancije te da branimo vrijednosti na kojima se temelji naša demokratska zajednica.
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]
Dan antifašističke borbe je dan kada se sjećamo tmurne prošlosti, ali i dan kada se zalažemo za bolju budućnost. To je dan kada se borimo za svijet u kojem će vladati sloboda, pravda i jednakost za sve.
U znak sjećanja na Dan antifašističke borbe, diljem Hrvatske održavaju se brojne manifestacije. Polažu se vijenci, lampaši i cvijeće pored spomenika žrtvama fašizma, održavaju se komemorativne akademije i kulturne priredbe. Također se organiziraju edukativne aktivnosti s ciljem podizanja svijesti o opasnostima fašizma i ksenofobije.
Svi smo pozvani da se aktivno uključimo u obilježavanje Dana antifašističke borbe. To možemo učiniti sudjelovanjem na manifestacijama, edukacijskim programima, ali i jednostavno razgovorom o važnosti borbe protiv fašizma i svih oblika netolerancije.
Zajedno, razumijevanjem onog što se desilo u prošlosti, možemo izgraditi bolju budućnost u kojoj će fašizam i mržnja biti samo jedna ružna mrlja i loša uspomena iz prošlosti.
Predsjednik Vlade i HDZ-a Andrej Plenković čestitao je u subotu Dan fašističke borbe istaknuvši kako su hrvatski antifašisti 22. lipnja 1941. hrabro ustali i svrstali Hrvatsku među zemlje pobjednice Drugom svjetskom ratu.
Predsjednik Hrvatskoga sabora Gordan Jandroković uputio je u subotu čestitku u povodu Dana antifašističke borbe, ističući trajnu zahvalnost svima koji su kroz cjelokupnu povijest za Hrvatsku dali svoje živote.
Predsjednik SDP-a Peđa Grbin položio je vijenac kod spomenika palim borcima NOB-a i žrtvama fašizma u Titovom parku rekavši kako, danas više nego ikada, kada ekstremno desničarske opcije diljem Europe pokušavaju negirati holokaust i borbu protiv fašizma, treba poručiti “no pasaran – neće proći”.