Depresija može pridonijeti gubitku pamćenja i obrnuto, tvrde istraživači koji su proučavali oko 8200 Britanaca tijekom dva desetljeća (Hina/DPA).
Tim je otkrio da je “linearna promjena simptoma depresije” “pridonijela ubrzanom gubitku pamćenja” među promatranom skupinom, koju su činili ljudi u dobi od 50 i više godina, a prosječne starosti od 64 godine.
Ali ne samo da depresija utječe na pamćenje, čini se i obrnuto, izvijestili su istraživači u radu koji je objavila Američka liječnička udruga.
“Brža promjena u pamćenju također je recipročno povezana s bržom promjenom simptoma depresije tijekom vremena”, prema britansko-američkom timu znanstvenika i liječnika s University College London, University of Rochester Medical Center i Brighton and Sussex Medical School.
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]
“Psihološko raspoloženje i performanse pamćenja temeljno su povezani”, objasnili su istraživači, ističući da, iako je kognitivna disfunkcija prethodno bila povezana s depresijom, “smjer ove povezanosti” nije bio jasan.
Sudionici su ispitivani svake druge godine između 2002. i 2019., koristeći mjerenja kao što su testovi pamćenja i verbalne tečnosti, kao i format za procjenu simptoma depresije koji je osigurao Centar za epidemiološke studije.