Uho se čisti laktom? Zanimljiva tradicija ili opasna navika?

U svijetu čudnih običaja i urbanih legendi, jedna od najneobičnijih tvrdnji je da se uho čisti… laktom. Da, dobro ste pročitali – laktom! No, je li ovo stvarno učinkovit način za čišćenje ušiju. Ili je riječ o šaljivoj izmišljotini ili opasnoj navici koja može naštetiti vašem zdravlju?

Odakle dolazi ova tvrdnja?

Ideja da se uho može očistiti laktom vjerojatno potječe iz narodnih priča ili improviziranih šaljivih metoda koje su ljudi koristili u nedostatku boljih objašnjenja. Neki tvrde da lagano udaranje laktom o glavu može “otresti” nakupljeni vosak iz uha. Neki čak vjeruju da se laktom može stvoriti dovoljan tlak da se ušni kanal pročisti. No, koliko je ovo zapravo istinito ili učinkovito?

Što kaže znanost o čišćenju uha?

Liječnici i stručnjaci za zdravlje ušiju upozoravaju da je čišćenje ušiju laktom ne samo neučinkovito, već i potencijalno opasno. Ušni se kanal ne čisti. Ušni vosak (cerumen) prirodna je tvar koju tijelo proizvodi kako bi zaštitilo ušni kanal od prašine, bakterija i drugih vanjskih čimbenika. Pokušaji mehaničkog uklanjanja voska, poput korištenja štapića za uši ili – u ovom slučaju – laktova, mogu dovesti do guranja voska dublje u ušni kanal. To može uzrokovati začepljenje, infekcije ili čak oštećenje bubnjića. Naši stari su rečenicom da se uho čisti laktom samo slikovito opisali da se ušni kanal ne čisti.

Kako onda pravilno čistiti uši?

Prema preporukama stručnjaka, uši se ne bi trebale čistiti agresivnim metodama. Evo nekoliko sigurnih načina za održavanje higijene ušiju: Koristite toplu vodu: Nakon tuširanja, ušni kanal možete blago isprati toplom vodom, a zatim osušiti ručnikom. Koristite, ako baš morate  ulja ili kapi za uši. Ako imate problema s nakupljenim voskom, u ljekarni možete kupiti posebne kapi koje omekšavaju vosak, olakšavajući njegovo prirodno izlučivanje. Ako sumnjate da imate začepljeno uho, najsigurnije je posjetiti otorinolaringologa (specijalista za uši, nos i grlo) koji će profesionalno riješiti problem.

Lakat nije alat za čišćenje ušiju

Iako je ideja čišćenja ušiju laktom možda zvučala smiješno ili intrigantno, slikovito opisuje kako se ušni kanal ne čisti. Važno je naglasiti i da metoda sa ušnim štapićima i guranjem u ušni kanal nije niti učinkovita niti sigurna. Umjesto improviziranih rješenja, uvijek se obratite pouzdanim metodama ili potražite stručnu pomoć. Vaše uši zaslužuju pažnju i nježnost – a lakat tu sigurno nije najbolji saveznik već samo upozorenje da se ušni kanal ne dira!

tekst se nastavlja nakon ove reklame
ZMAJ MARKETING: [email protected]

Pročitajte još i:

Obavijest potrošačima- povlače se proizvodi

obavještava o povlačenju  s tržišta četiri razičita proizvoda. Proizvodi mogu biti rizični za određene skupine ljudi.  – Protein Bar 70 g double chocolate, LOT 1287586; – Protein Dessert Bar 50g Crunchy Caramel,…

Važnost uvažavanja vlastitih potreba – samoaktualizacija

Hijerarhija potreba U području psihologije Abraham Maslow objavio je hijerarhiju potreba prikazanu u obliku piramide. U toj se piramidi jasno vidi da potrebe kreću od najnižih prema najvišima. Na dnu…

Ne propustite

Papa Franjo se vratio u Očevu kuću

Papa Franjo se vratio u Očevu kuću

“FOLK”- Mihael Bađun u sklopu Srijede u muzeju

“FOLK”- Mihael Bađun u sklopu Srijede u muzeju

Velika protestna vožnja kroz Sarajevo, stiže preko 500 kamiona

Velika protestna vožnja kroz Sarajevo, stiže preko 500 kamiona

Salate s jajima

Salate s jajima

Sućut predsjednika Vlade Plenkovića u povodu smrti Svetog Oca Franje

Sućut predsjednika Vlade Plenkovića u povodu smrti Svetog Oca Franje

Pokloniti povjerenje: Da ili Ne?

Pokloniti povjerenje: Da ili Ne?