Republikanski predsjednički kandidat Donald Trump, nakon najave uvođenja “stroge” granice s Meksikom i deportacije svih imigranata, u utorak je na izborima u SAD-u branio svoje protekcionističke trgovinske politike i ostale fiskalne prijedloge. Odbacio je sugestije da bi njegove politike mogle dovesti do povećanja državnog duga, zaoštravanja odnosa s saveznicima i štete za američko gospodarstvo.
“Potpuno smo posvećeni rastu. Vratit ćemo kompanije u našu zemlju”, bivši predsjednik je to izjavio tijekom povremeno napetog intervjua u Ekonomskom klubu Chicaga.
John Micklethwait, glavni urednik Bloomberg Newsa, koji je moderirao razgovor, istaknuo je analitičke projekcije prema kojima će Trumpovi planovi povećati savezni dug za 7,5 bilijuna dolara do 2035. godine, što je više od dvostruke količine u usporedbi s politikama koje predlaže njegova demokratska protukandidatkinja na izborima u studenom, potpredsjednica Kamala Harris.
“Za mene je najljepša riječ na svijetu ‘carina'”, rekao je Trump. Neki trgovinski stručnjaci tvrdili su da bi ti nameti mogli naštetiti američkoj ekonomiji, ugroziti radna mjesta i povećati cijene. “Sve što trebate učiniti je izgraditi svoje tvornice u Sjedinjenim Državama i nećete imati carine”, smatra Trump i dodaje: “Slažem se da će imati ogroman učinak, ali pozitivan, a ne negativan.”
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]
Tijekom predsjedničkog mandata od 2017. do 2021., Trump je uveo carine na uvozne perilice rublja, solarne panele, čelik, aluminij te proizvode iz Kine i Europe. Sada misli ići i korak dalje, uvesti carine na automobile uvezene iz Njemačke i Meksika.
“Mrtva trka” za mjesto predsjednika SAD-a
Potpredsjednica Sjedinjenih Američkih Država i demokratska kandidatkinja za predsjednicu, Kamala Harris, te bivši predsjednik i republikanski kandidat, Donald Trump, nalaze se u tijesnoj utrci prema nacionalnim anketama. Iako pojedine ankete daju prednost jednom ili drugom kandidatu, njihovi rezultati uglavnom se kreću unutar statističke pogreške. No, zbog specifičnosti američkog Elektorskog kolegija, konačni ishod izbora neće ovisiti o ukupnom broju glasova na nacionalnoj razini, već o rezultatima u pojedinim državama koje će odrediti pobjednika.