Pad leda na površinu zemlje umjesto kiše je potpuno prirodni fenomen koji se događa u grmljavinskim olujama, ali ponekad pokreće i teorije zavjere. Razumijemo ako smo čitali o tome cijeli znanstveni proces nastanka tuče, ali je važno razmotriti i ove teorije i zašto su netočne.
Znanost o padu leda umjesto kiše:
Pojednostavljeno tuča nastaje u kumulonimbusnim oblacima, gdje se događa intenzivna cirkulacija zraka. Vrući i vlažan zrak diže se uvis, ohlađuje se i smrzava u sitan led. Taj se sitan led sudara s drugim kapljicama vode i već nastalim ledom u vrtlozima zraka, rastući i spajajući se u sve veće grumene leda. Kada postanu preteški da bi ih uzlazne struje zraka mogu nositi, padaju na zemlju kao led odnosno tuča.
Važno je naravno oslanjati se na provjerene i dokazane znanstvene dokaze, a ne na tvrdnje bez ikakvih dokaza ili razuma. Provjerene informacije kada promatramo prirodne fenomene usporediti s teorijama zavjere. Teorije zavjere mogu dugoročno biti i štetne jer šire dezinformacije i otežavaju zdravorazumsko razumijevanje stvarnog svijeta koji nas okružuje.
Već jako dugo vrlo dobro razumijemo znanstveni proces nastanka tuče, ali je važno razmotriti i druge teorije i pokušati utvrditi zašto su one netočne.
Zaboravite X (bivšiTwiter) pratite nas na BlueSkyZMAJ MARKETING: [email protected]
Teorije zavjere o tuči:
Neki ljudi vjeruju da pad leda nije prirodan fenomen, već da je ciljano uzrokovan umjetnim sredstvima, poput raketnog bombardiranja oblaka ili korištenjem nove više ili manje javnosti nepoznate tehnologije za kontrolu vremena. Ove teorije se često temelje na potpuno suludim, odnosno neprovjerenim informacijama i spekulacijama, i iste nemaju ama baš nikakvu znanstvenu osnovu.
Zašto su teorije zavjere uglavnom netočne?
Nedostatak dokaza: Ne postoje nikakvi znanstveni, pa čak ni zdravorazumski dokazi koji bi potkrijepili tvrdnje o umjetnom uzroku tuče. Brojna znanstvena istraživanja su već davno pokazala da je tuča prirodan fenomen.
Nevjerojatnost: Ideja da se raketnim bombardiranjem ili novom javnosti nepoznatom tehnologijom za kontrolu vremena mogu stvarati grumeni leda je nevjerojatna s tehnološkog, zdravorazumskog i logističkog stajališta.
Nedostatak motiva: Ne postoji jasan motiv za to da se umjetno izaziva tuča. Tuča može uzrokovati štetu, ali ne nudi nikakvu stratešku ili ekonomsku prednost.
Važno je dakle da se oslanjamo na znanstvene dokaze i provjerene informacije kada promatramo prirodne fenomene. Teorije zavjere mogu biti vrlo štetne jer šire dezinformacije i otežavaju ako se ne demantiraju dokazima razumijevanje stvarnog svijeta u kojem živimo.
Treba napomenuti i to da se veličina i oblik tuče mogu mijenjati tijekom oluje. Moguće je dakle da se u istoj oluji javljaju različiti tipovi tuče. To se naravno događalo i u prošlosti, kad nije bilo društvenih mreža.
Postoje različiti tipovi tuče
Tuča se može klasificirati prema veličini, obliku i strukturi leda. Evo nekoliko najčešćih tipova tuče:
Grašasta tuča: Ovo je najmanji tip tuče, s grumenima promjera od 5 do 10 milimetara. Grašasta tuča obično nije opasna, ali može izazvati oštećenja u poljoprivredi – na usjevima i voću.
Led veličine grožđa: Ovo je nešto veće od grašaste tuče, pada na zemlju s promjerom od 10 do 15 milimetara. Može uz štete u poljoprivredi izazvati lakša oštećenja na krovovima automobila i drugim lomljivim predmetima.
Led veličine oraha: Ovaj led kad pada na zemlju veličine je 15 do 25 milimetara i može izazvati značajnu štetu na automobilima, krovovima i drugim predmetima. Također može biti opasan i za ljude ako ih pogodi.
Led veličine jaja: Prilikom pada na zemlju veličine je od 25 do 50 milimetara i može izazvati vrlo velike štete. Može probiti prozore, uništiti poljoprivredne usjeve, ozlijediti ljude….
Gigantski led: Ovaj tip tuče je povijesno gledajući vrlo rijedak, ali može biti izuzetno opasan. Gigantski led kod pada na zemljinu površinu može biti veći od 50 milimetara i može težiti i do nekoliko kilograma. Može izazvati katastrofalnu štetu pa čak i smrtne slučajeve.
Osim ovih tipova, postoje i druge vrste tuče, kao što su ledena iglata tuča, mekana tuča ili snježna tuča.
Dodatne informacije: