Od drvenog trkača do električnog čuda: nevjerojatna evolucija bicikla

Bicikl, taj skromni izum koji je postao neizostavni dio naših života, krije iza sebe bogatu i zanimljivu povijest. Od prvih jednostavnih konstrukcija do sofisticiranih tehnoloških dostignuća današnjice, bicikl se razvijao kroz stoljeća, postajući ne samo sredstvo prijevoza već i simbol slobode, inovacije i održivosti. Njegova evolucija odražava napredak i promjene u društvu, kulturi i tehnologiji, čineći ga jednim od najutjecajnijih izuma u povijesti čovječanstva.  Danas bicikl predstavlja simbol ekološki odgovorne mobilnosti koja vam omogućuje da očuvate svoje zdravlje direktno utječete na smanjenje negativnog utjecaja na okoliš.

Prvi koraci: “Trkač” bez pedala

Iako se često vjeruje da je prvi bicikl, poznat kao “célérifère”, izumio Francuz Comte de Sivrac 1790. godine, istina je malo drugačija. Ovaj izum, koji se sastojao od drvenog okvira s dva kotača i bez pedala, pokretan odgurivanjem nogama o tlo, zapravo je bio dio mita stvorenog u 19. stoljeću. Prema nekim povijesnim izvorima, “célérifère” nije bio djelo Comte de Sivraca, već je to bila izmišljotina novinara Louis Baudry de Sauniera iz 1891. godine. Stvarni razvoj bicikla bio je postupan proces koji je uključivao mnoge izumitelje i inovacije tijekom godina, što je dovelo do stvaranja modernog bicikla kakvog poznajemo i koristimo danas.

Bicikl za ravnotežu

Karl von Drais, njemački izumitelj, 1817. godine učinio je značajan napredak u razvoju osobnog prijevoza. Njegov izum, “draisienne” ili “laufmaschine”, prethodnik je modernog bicikla. Opremljen upravljačem, omogućavao je korisnicima veću kontrolu nad smjerom kretanja, što je bio veliki korak naprijed u odnosu na prethodne modele. Unatoč tome, “draisienne” se još uvijek pokretao ljudskom snagom, odgurivanjem nogama od tla, što je zahtijevalo znatnu fizičku aktivnost od korisnika. Ovaj izum postavio je temelje za buduće inovacije koje će dovesti do razvoja bicikla kakvog poznajemo danas.

Pokretni stroj Drais’ Nachlass, iz 1851.
Pokretni stroj Drais’ Nachlass, iz 1851.

Pedale i kotači: put prema modernom biciklu

Bicikl, popularno prijevozno sredstvo, prošao je kroz značajnu evoluciju. Bicikl s pedalama izradio je škotski kovač Kirkpatrick Macmillan 1839. godine, s pogonom na stražnji kotač. Francuski izumitelj Pierre Michaux iz Pariza bio je pionir ove prekretnice koja je bicikl pretvorila u daleko funkcionalnije vozilo. Obilježio je sljedeću fazu razvoja bicikla 1861. godine stvaranjem popularnog “kostolomca”, bicikla s pedalama koje su pokretale prednji kotač. Njegov izum, velociped, bio je prepoznatljiv po velikom prednjem kotaču i mnogo manjem stražnjem kotaču, što je tada omogućavalo veću brzinu i učinkovitost. Ovaj inovativni dizajn postavio je temelje za razvoj modernog bicikla, omiljenog sredstva prijevoza i rekreacije diljem svijeta.

Zaboravite  X (bivšiTwiter)  pratite nas na BlueSkyblueskyZMAJ MARKETING: [email protected]

Velocipedes

 

 

 

 

Thomas McCall 1869. na svom velocipedu
By Photographen Bruce and Howie, Kilmarnock – Bicycling News 6. Feb. 1892, Public Domain, Link

 

Biciklizam je doživio značajnu evoluciju krajem 19. stoljeća s pojavom bicikala koji su imali lanac i kotače jednakih dimenzija, što ih čini pretečama današnjih bicikala. John Kemp Starley posebno se ističe u toj revoluciji, jer je 1885. godine konstruirao “Rover Safety Bicycle“, koji je postao poznat kao prvi moderni bicikl. Ovaj model je bio znatno sigurniji od svojih prethodnika, visokih bicikala s velikim prednjim kotačem, te je omogućio široj populaciji da sigurnije i udobnije uživa u vožnji biciklom. Starleyjev dizajn postavio je standard za sve buduće generacije bicikala, a njegov utjecaj na razvoj bicikla osjeća se i dan danas.

Od 20. stoljeća do danas: inovacije i specijalizacija

Tijekom 20. stoljeća, biciklizam je prošao kroz revoluciju inovacija, uključujući uvođenje mjenjača, naprednih kočnica i upotrebu lakih materijala, što je rezultiralo poboljšanjem performansi i udobnosti. Razvijeni su i specijalizirani modeli bicikala za različite aktivnosti, uključujući cestovne, planinske, gradske i električne bicikle.

U današnje vrijeme, bicikl je postao popularniji nego ikada prije. Široko se koristi ne samo za rekreaciju i svakodnevni prijevoz, već i u profesionalnom sportu. Biciklizam je prepoznat ne samo kao ekološki održiva opcija prijevoza, već i kao aktivnost koja pridonosi fizičkom zdravlju i općem blagostanju pojedinca.

Bicikl u Hrvatskoj

Ladislav Beluš, ugledni trgovac, bio je pionir u uvođenju bicikla u Zagreb, donoseći prvi model velocipeda – dvokolicu Michaux u 1867. godini, inspiriran velikom izložbom u Parizu. Dvadeset godina nakon tog događaja, 26. lipnja 1885., osnovano je Prvo hrvatsko društvo biciklista, što se smatra začetkom biciklizma u Hrvatskoj. Ovaj datum predstavlja važan trenutak u povijesti hrvatskog sporta i rekreacije, označavajući početak popularizacije biciklizma kao oblika prijevoza i aktivnosti na otvorenom u zemlji. Prvo hrvatsko društvo biciklista igralo je ključnu ulogu u promicanju biciklističke kulture, organizirajući vožnje kroz grad i izlete u okolicu, te postavljajući temelje za razvoj biciklističkih staza i infrastrukture koje danas koriste brojni entuzijasti i profesionalci.

Biciklizam u svijetu pa tako i u Hrvatskoj nije samo oblik rekreacije ili prijevoza, već je postao simbol slobode, inovativnosti i održivog razvoja. Razvoj biciklističke infrastrukture i tehnologije bicikala neprestano napreduje, a budućnost donosi obećanje još većih inovacija koje će obogatiti iskustvo biciklizma, ne samo u Hrvatskoj, već i globalno. Bicikl kao ekološki prihvatljivo prijevozno sredstvo igra ključnu ulogu u promicanju zdravog načina života i očuvanju okoliša, što ga čini nezamjenjivim dijelom suvremenog društva.

 

Zmajski marketing
  • Vezane objave

    Marina Kirichenko: Pitajte što vas zanima o Ukrajini

    Pozdrav, moje ime je Marina i Ukrajinka sam koja trenutno živi u Hrvatskoj. Ova kolumna i članci koje pišem ovdje su moj pokušaj da bolje objasnim svoju domovinu svima onima…

    “Grečka” – ukrajinska superhrana

    Prije nekoliko dana u Varaždinu je otvorena umjetnička instalacija posvećena heljdi. Sadrži prekrasnu kompoziciju od keramičkog sjemena heljde i recept za kuhanje ukusnog jela. Kao Ukrajinka u Hrvatskoj, ne mogu…

    Odgovori

    Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

    Ne propustite

    Bernardić predstavio kandidaturu za gradonačelnika Zagreba

    Bernardić predstavio kandidaturu za gradonačelnika Zagreba

    Savršeno je jasno

    • By J.A.
    • 24 studenoga, 2024
    • 24 views
    Savršeno je jasno

    Vječno otvorena gradilišta Varaždina

    Vječno otvorena gradilišta Varaždina

    Troje mladih iz Knina s teškim ozljedama prebačeno u Split nakon eksplozije bombe

    Troje mladih iz Knina s teškim ozljedama prebačeno u Split nakon eksplozije bombe

    Split: Pronađena veća količine droge – uhićene tri osobe, četvrta u bijegu

    Split: Pronađena veća količine droge – uhićene tri osobe, četvrta u bijegu

    Američko veleposlanstvo u Kijevu zatvoreno zbog očekivanog zračnog napada

    Američko veleposlanstvo u Kijevu zatvoreno zbog očekivanog zračnog napada